LÂ İLÂHE İLLAllah

Ayyüzlüm

Yeni Üyemiz
yaratan ve yaratılan

.

Birisi Rabb’dır vardır, diğeri yaralatılandır vardır.​

Her mahlukat kendi dilinde Allah’ı zikreder.​

Hayvanlar kedi, köpek, kumlar, dağlar ve taşlar kendi dilinde Allah’ı tesbih eder. Kimi “SubhânAllah”, kimi Esmau’l-Hüsna’dan herhangi bi isimle...​

İnsan da kendi dilinde Allah’ı zikretmez ise, kendi nevinden ve cinsinden ayrılmış olur. Bu ayrılışla azaba çarpılmasına vesile olur.​

Eğer ibadeti ve namazı tesbihi ile devam ederse bu sefer mükafata layık olur.​

Birgün Medine‘de büyüklerden birisinin müezzini vefat etmek üzere idi. Arkadaşları ona “Lâ ilâhe İllAllah” diye telkinde bulunuyorlar, o söyleyemiyor idi. Durumu hocalarına söylediler. Hocası yanına vardı “Lâ ilâhe İllAllah” dedikçe, sekarette olan “burası hamam kapısı olsa da sen de bana bi yanak versen” diyordu.​

Bu sırada dışarıda oturan bi kölenin ağladığını ve sövdüğünü duydu. Yanına vardı ve sordu; kadın anlatmaya başladı:​

“Efendim sizin müezzinininiz bana aşık idi, gizliden gizliye beni severdi.​

Bundan yıllar önce efendimle beraberindeki kişilerle hamama gitmiş idik. Sonra bana evde birşey unuttuklarını söylediler ve onu almaya gönderdiler. Ben de geç kalmayayım diye koştururken yolu şaşırdım, kapının önünde bu genci gördüm; ‘hamam kapısı neresi’ dedim. O da bana ‘burası’ deyip bi yer gösterdi. Ben de içeri girdim. Anladım ki, orası hamam değil idi. Allah bana yardım etti de, bir şekilde ben oradan kurtuldum” dedi.​

İçeri girdiğinde sekarette olan kendine geldi. Ve “efendim, ben sizin söylediğinizi söyleyemiyorum” dedi ve o hal üzere öldü.​

Her kimin aklına bir günah arzusu gelir, içki gibi, zina gibi hırsızlık vs. gibi, bunlar aklına geldiği zaman “LÂ İLÂHE İLLAllah” derse Allah Teâlâ öleceği zaman, yaşadığı zaman zarfı içinde hatırında olan şeyleri şeytana gözünün önününe getirtmez, aklı onlarla meşgul olmaz ve son nefesde imanlı gider.

İnsan zikir ile tesbihat ile uğraşmazsa, rûhî bunalımdan kurtulamaz.​

Zaman zaman hep söylerim:​

İslam su, İnsan balık.

İslama tatbik etmezse, rûhî bunalımdan kurtulamaz. Gözünün önüne hep hataralar gele gele sonu nereye gider, ben bilemiyorum.

Bazısı olur ki, çırılçıplak olduğu halde “en güzel kıyafet bende” diye çıkar çırıpçıplak ortada gezer. Bazısı sudan karaya çıkar geberir gider.​

Suya giren kurtulur. Veya kıyıya çıkar çırpınır durur.​

Sürekli “LÂ İLÂHE İLLAllah” diyerek imanımızı tazeleyelim.

VuSLaT

Yönetim
Yönetici
Sürekli “LÂ İLÂHE İLLAllah” diyerek imanımızı tazeleyelim.

ALLAH RAZI OLSUN......:)

Üst Alt